Dziś jest sobota, 02.12.2023, imieniny Balbiny, Pauliny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie do 2019 r. » Aktualności » Dzień Patrona 2019

Dzień Patrona 2019

Co to znaczy przejść do historii? Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiali się uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Malanowie podczas świętowania ostatniego Dnia Patrona swojej szkoły -17.05.2019r.

Papież Polak był, jest postacią, o której trudno zapomnieć. Na przestrzeni kilku lat, kiedy malanowscy gimnazjaliści przyglądali się postaci swojego patrona, doszli do wniosku, że Jan Paweł II był niesamowitym człowiekiem. Bliskie mu były zarówno literatura, teatr, jaki i przedmioty ścisłe. Mocą swoich słów potrafił podnieść na duchu ludzi chorych, prześladowanych. Kochał młodzież i mimo różnicy lat potrafił z nią rozmawiać, pomagać i motywować do właściwego działania. Nikogo nie potępiał, potrafił przebaczać. Nic też dziwnego, że jego słowa są nadal żywe i pełne mocy. Przejście do historii, jak stwierdzili uczniowie, jest procesem trudnym i złożonym. Dzień Patrona Gimnazjum w Malanowie odchodzi w zapomnienie, ale słowa Papieża Polaka nadal żyją w jego uczniach. Jak pisał: to, co niezniszczalne we mnie trwa. Miejmy nadzieję, że pokolenie malanowskich gimnazjalistów zachowa w sercach i wdroży w życie nauki Patrona swojej szkoły. Tym bardziej, że niebawem opuszczą mury szkoły zamykając pewien etap nie tylko w swoim życiu, ale także w historii polskiej oświaty. Koniec zawsze wiąże się z jakimś nieznanym początkiem.

I tak dzień 17.05.2019r. przeszedł do historii, a wraz z nim historia naszej szkoły - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Malanowie. W tym miejscu przypomnieć należy, że szkoła imię Papieża Polaka nosiła od 15.05.2015r.

Ile ciekawych historii i wyzwań podejmowała cała społeczność szkolna w tym okresie wiemy tylko my. Miło jest sięgnąć pamięcią do czasów gorączkowych przygotowań do uroczystości nadania imienia. Przypomnieć sobie rozmaite historie pod tytułem: „To się chyba nie uda”, „Niech to Słońce nie świeci!”, „Proszę Pani a te pomniki są już dwa”, „O matko kremówki…”, „A komu te tarcze?”, „Mogę czytać, czy muszę na pamięć?” Kolejne Dni Patrona był także wyzwaniem. Pierwszy to niesamowite spotkanie ze wspomnieniami o Janie Pawle II. Proboszcz naszej parafii ks. Prałat Stanisław Płaszczyka opowiadał nam jak to było, kiedy Karol Wojtyła został Papieżem. Później „rozmawialiśmy” z naszym Patronem. Kolejne Dni Patrona były czasem poszukiwań ciekawostek o Papieżu Polaku. Uczniowie gimnazjum prezentowali krótkie dramy mówiące o wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Przedstawiali fragmenty jego sztuk teatralnych, wierszy. Nagrano także krótki film o życiu Karola Wojtyły, powstało wiele świetnych prezentacji poświęconych życiu Karola Wojtyły. Od 2016r. do 2019r. w szkole odbywały się konkursy recytatorskie poezji Jana Pawła II i plastyczne. Uczniowie zmagali się z poezją Papieża, a jest ona niesamowita i tym samym niełatwa do recytacji.

Myślę, a wręcz jestem przekonana, że dzięki przygotowaniom do tych szkolnych uroczystości wszyscy począwszy od najmłodszych uczniów, poprzez pracowników szkoły, a skończywszy na nauczycielach i rodzicach jesteśmy mądrzejsi, życzliwsi i co najważniejsze znamy lepiej naukę Jana Pawła II. Wprawdzie w tym roku zapach kremówek nie rozchodził się po korytarzach naszej szkoły w Dzień Patrona, (były muffinki), ale przecież nie o to chodzi. Bardziej niż kremówek żal, że nie wszyscy mogliśmy, w tym szczególnym Dniu Patrona uczestniczyć. Koło historii zatoczyło krąg. Koniec jest początkiem czegoś nowego, a więc witaj nowa historio!

J.P.


Pozostałe aktualności