Dziś jest sobota, 24.09.2022, imieniny Gerarda, Teodora
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie do 2019 r. » Aktualności » Nasi uczniowie z wizytą u przyjaciół w Niemczech

Nasi uczniowie z wizytą u przyjaciół w Niemczech

P_20180511_164817

W dniach 9-16 maja grupa 11 uczniów naszej szkoły pod opieką dwojga nauczycieli języków obcych miało wyjątkową okazję wziąć udział w drugiej części polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej ze szkołą Arnold Janssen Gymnasium w Neuenkirchen. W ramach wymiany nasi uczniowie i ich rodziny gościli u siebie kolegów i koleżanki ze szkoły w Neuenkirchen w Niemczech, którzy odwiedzili nas na przełomie września i października ubiegłego roku.Zgodnie z założeniami wymiany nadeszła pora na wizytę polskich uczniów w Niemczech. Uczniowie i opiekunowie dotarli autokarem do Munster gdzie zostali ciepło przywitani przez nauczycieli, uczniów i rodziców niemieckich a następnie udali się do domów swoich niemieckich kolegów i koleżanek w Neuenkirchen i okolicach, gdzie mieszkali podczas wymiany. Młodzież brała udział w spotkaniach integracyjnych zarówno na terenie szkoły, choćby podczas wspólnego grilla z rodzicami niemieckimi czy też wspólnego śniadania ostatniego dnia wymiany, ale także poza szkołą - spotykając się z młodzieżą niemiecką i ich znajomymi. W trakcie wymiany nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda i jak działa szkoła w Niemczech, dostrzec podobieństwa i różnice, wziąć udział w zajęciach szkolnych... Wyjazd obfitował również w wiele atrakcji. Jedną z nich był udział w organizowanym co dwa lata Dniu Katolickim w Munster podczas którego uczniowie wzięli udział w zajęciach i ćwiczeniach zręcznościowych, zwiedzali zabytki i zobaczyli liczne występy, koncerty i happeningi. Inną ciekawym miejscem było centrum nauki Phenomenta w Ludesscheid gdzie uczniowie polscy i niemieccy znakomicie bawili się wykonując różnego rodzaju interaktywne ćwiczenia, doświadczenia i eksperymenty z różnych dziedzin nauki - połączenie nauki i rozrywki bardzo przypadło im do gustu. Innego typu atrakcją była dla młodzieży wizyta w parku linowym w Ibenburen gdzie po krótkim szkoleniu mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną, koordynację, ale też odwagę i wytrzymałość.

Uczniowie polscy mieli kontakt nie tylko z uczniami niemieckimi - korzystali z dostępnych usług w sklepach czy restauracjach, robili zakupy, pytali o informacje, porozumiewali się w języku angielskim i niemieckim. Młodzież miała więc wiele okazji do rozwijania i nawiązywania nowych znajomości, doskonalenia umiejętności językowych w dwóch językach obcych, jak również swoich umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych. Dzięki udziałowi w wymianie mogli zobaczyć jak żyją i uczą się ich rówieśnicy w Niemczech, przekonać się co sami potrafią i ile nauki jeszcze przed nimi oraz "zobaczyć kawałek świata" i spojrzeć na naukę i szkołę z nieco innej perspektywy - wymiana dała uczniom wiele korzyści ale również zmotywowała ich do myślenia i pracy. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i wyrazili chęć udziału w kolejnej wymianie uczniowskiej. Była to także świetna okazja dla nauczycieli i szkoły aby zdobyć nowe doświadczenia, wymienić się poglądami na temat organizacji pracy, profilaktyki, doświadczeń z młodzieżą i innych. Mamy nadzieję że zaowocuje to dalszą owocną współpracą i wieloma nowymi przyjaźniami.

Mariusz Herbich


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności