Dziś jest piątek, 29.09.2023, imieniny Michała, Michaliny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gimnazjum w Malanowie do 2019 r. » Aktualności » Radosną paradą uczciliśmy 100-lecie niepodległości

Radosną paradą uczciliśmy 100-lecie niepodległości

DSC_0659

W piątek 25 maja ulicami Malanowa przeszedł barwny i radosny pochód. W taki sposób okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciła Szkoła Podstawowa i Gminne Przedszkole w Malanowie.
„Dla Niepodległej” maszerowały przedszkolaki, uczniowie i ich rodzice, przedstawiciele władz samorządowych, proboszcz naszej parafii, dyrekcje szkół, nauczyciele, mieszkańcy. Atrakcją parady były krótkie przystanki, na których młodzież prezentowała najważniejsze wydarzenia dotyczące upadku Rzeczypospolitej w XVIII wieku oraz walki o wolność. Na placu przy przedszkolu maluchy opiewały piękno naszej Ojczyzny, młodzież z oddziałów gimnazjalnych zainscenizowała migawki historyczne tj. zawiązanie konfederacji barskiej, uchwalenie Konstytucji 3 maja, bitwę pod Maciejowicami z insurekcji kościuszkowskiej, symboliczne rozbiory Polski. Na placu przy kościele uczniowie klas gimnazjalnych pokazali upadek reduty Ordona i zesłanie powstańców na Sybir. Uczniowie z pomocą rodziców i pod opieką nauczycieli przygotowali stroje, dekoracje i efekty specjalne, które podobały się zwłaszcza najmłodszym uczestnikom. Na placu przy ulicy Tureckiej uczniowie szkoły podstawowej przypomnieli okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Całej paradzie towarzyszył śpiew i radosny nastrój.

Zaangażowanie w przygotowanie parady i udział dowodzi, że młodzi ludzie doceniają fakt, iż żyją w wolnym i pięknym kraju. Wiedzą też, komu to zawdzięczają.

                                                        KN


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności